Apartmanlarda Uyulması Gereken Kurallar?

Apartmanlar toplu yaşam merkezleri arasında olduğu için kat maliklerinin özel yaşantılarında komşularını rahatsız etmemesi gerekir.

Hem ortak kullanım alanlarında hem de kendi dairesinde iken diğer insanları rahatsız etmek apartmanlarda uygun bir davranış olarak kabul edilmez. Bunlardan kimileri apartman yöneticileri tarafından genel kurulda görüşülüp yazılı şekilde asılabilir ancak yazılı olmayıp da genel ahlak kurallarını da kapsayan bazı davranışlara toplu yaşam alanlarında riayet etmekte fayda vardır.

Apartmanlarda Uyulması Gereken Kurallar? - Best Bina Yönetim

Öncelikle apartmanlarda aşırı gürültü yapmamanız gerekir. Akşam 22:00’dan sonra sabah 07:00’a kadar insanların dinlenme saati olduğu için ve genelde insanlar bu saatlerde evde olduğu için gürültü yapmaktan özellikle kaçınmak gerekir. Olası bir kalabalık davette müzik çalma süresi de komşulardan izin alınarak belirlenmelidir. Bireysel zevkiniz bile olsa yüksek gürültü yapan enstrümanları apartmanlarda çalmanız diğerlerinin hakkında girmeniz anlamına gelir.

Yine çeşitli kanun maddelerinde de tanımlandığı üzere televizyon veya benzeri sesli cihazları yüksek sesle dinlemek, komşuları rahatsız edebileceği için dikkat etmek gerekir. Komşuların yüksek gürültüde kolluk kuvvetlerini çağırma hakkı vardır. Diğer yandan apartmanlarda yönetimin belirlediği yerler dışına çöp bırakılmamalıdır.

Site ve Apartmanlarda Aynı Kurallar mı Geçerli?

Site ve apartmanlarda genelde aynı kurallar geçerlidir. Elbette yönetim anlamında bağlı olunan yönetmelikler farklı ve uygulamalar değişik olabileceğinden özel kurallar belirlenebilir.

Balkon veya merdiven sahanlıklarından komşuları rahatsız edecek şekilde bir şeyler silkelemek yanlıştır. Yine ortak alanlar olarak kullanılan yerlere izinsiz ve uzun süreli eşya bırakmak da hem sitelerde hem de apartmanlarda doğru değildir.

Diğer bir konu da tadilatlardır. Özellikle dairelerde yapılan tadilatlarda, apartman ve site yönetimini belirlediği süreler içinde çalışma yapılmalı, bu saatler dışında ise kesinlikle çalışma sonlandırılmalıdır. Özellikle hafta sonlarında ve resmi tatillerde bu tadilatları yapmak uygun olmayacaktır.

Dairelerin tadilatında binanın taşıyıcı kolonlarını kırmak veya üzerinde değişiklik yapmak tehlikeli olacağı için yasaktır. Balkon renkleri de çok tartışılan konular arasındadır. Yönetimin belirlediği ortak renkler dışında bir renk kullanılmamalıdır.

Çöpler bina yönetim firmaları tarafından toplanıyorsa belirlenen saatler ve yerler dışında başka zaman aralıklarında ve yerlere bırakılmamalıdır. Apartmanların ve binaları dış kapıları kesinlikle kapalı kalmalıdır. Misafiriniz gelecekse karşılamalı veya kapıyı teyit ettikten sonra açmalısınız.

Kat maliklerinin kapıyı açma konusunda kesinlikle bilgi almadan hareket etmemesi gerekir. Yine ortak problemlerden biri olan kapı önlerine ayakkabı veya ayakkabılık koymak da uygun değildir. Özel eşyalarınızın yeri dairenizdir. Bu yüzden herkesin kullandığı kat aralarına özel eşyalarınızı bırakmamanız önemlidir.

Site ve Apartmanlarda Aynı Kurallar mı Geçerli? - Best Bina Yönetim

Site ve Apartmanlardaki Kuralları Nasıl Öğrenebilirim?

Site ve apartmanlarda kurallar site genel kurulunda belirlenerek ilan edilir. Çoğunluk tarafından kabul edilen kurallar tüm kat maliklerini kapsadığı için kişisel olara tavır göstermek veya kaidelerin tersine davranmak fayda sağlamayacaktır. Örneğin sigara içilmesi konusu tamamen kişiseldir. Bu yüzden ortak alanlarda, merdivenlerde, girişlerin iç kısımlarında sigara içilmemelidir.

Ortak alanların nasıl kullanılması gerektiği de gayet açıktır. Kişisel eşyalarınız ortak alanlarda yer alamaz. Gereksiz olarak nitelendirdiğiniz malzemeleri insanların kullandığı alanlarda depolamanız doğru değildir. Ayrıca bu alanlarda nasıl davranılması gerektiği konusunda da toplum ahlakını ilgilendiren ve yazılı olmayan normlar geçerli olacağı için, herhangi bir kural çerçevesi olmaması mazeretine sığınılmamalıdır.

Ülkemizde apartman ve sitelerde en fazla karşılaşılan problemler arasında yer alan aidatların ödenmesi ve ortak masraflara katılım konusunda da hassas davranmak gerekir. Yönetim anlayışını beğenmemek, yapılan masrafların gereksiz olduğunu düşünmek gibi kişisel kanaatler Kat Mülkiyet Kanununa aykırı davranmanızı gerektirmez.

Site ve Apartmanlardaki Kuralları Nasıl Öğrenebilirim? - Best Bina Yönetim
Best Group Management

'' Kaliteli Yaşam ''


This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Best Group Management

Web Tasarım: Akademi Grafik

İletişim Bilgileri


Huzur Mah. Fatih Cad. No:67 4.Levent Plaza / İstanbul

Mobil: 0553 133 51 29