Apartman ve Site Yönetiminde Teknolojiyi Kullanmak

Apartman ve site yönetimi gelişen teknoloji ile artık yazılımsal olarak birçok açıdan daha profesyonel yönetilmektedir. Genelde gelenekselleşmiş site yönetiminde, kat maliklerinden biri yönetime talip olur, oluşturduğu site yönetim kurulu ile birlikte kat maliklerinin yeterli çoğunluğundan onay alır ve göreve başlar. Ancak site yönetiminde birçok unsur olduğunu fark etmeden yönetim süresini doldurur ve zaman zaman da hatalar yapar.

Apartman ve Site Yönetiminde Teknolojiyi Kullanmak - Best Bina Yönetim

Yasal olarak ciddi bir yükümlülük getiren apartman ve site yöneticiliğinde muhasebe işlerinden, peyzaj düzenlemesine kadar, teknik bakım ve arıza giderilmesinden rutin temizlik hizmetlerine kadar  birçok açıdan sorumluluk üstlenilmektedir. Bunu dört dörtlük yapmak oldukça efor gerektirir. Özellikle kat maliklerinin sayısının çok olduğu sitelerde bu açıdan koordinasyon zorluğu göze çarpmaktadır. Periyodik konular hariç aidat takibi ve toplanması bile oldukça zahmetli bir iş olarak karşımıza çıkar.

Geleneksel takipte Microsoft Office programları ile listeleme yapmaya çalışan yöneticiler olduğu gibi, manuel olarak A4 kağıdına yapılan listelemeler de olabilmektedir. Ancak gelişen teknolojiyi kullanarak aidat takip programı ile yazılımsal olarak aidatları kimin verdiği kimin vermediği gibi bilgilere net şekilde ulaşılabilmektedir. Böylece manuel takipte olabilecek hatalardan kaçınılır. Sonunda yasal süreçler başlatılabileceği için verilerin sağlıklı olmasına ihtiyaç duyulur.

Profesyonel Site Yönetimleri Hangi İşleri Kolaylaştırıyor?

Profesyonel site yönetimleri teknolojiyi kullanarak birçok işi kolaylaştırmaktadır. İlk olarak muhasebe yazılımları ile gelir-gider hesabının uzmanlar tarafından yapılması başlı başına bir hizmettir. Gelir-gider, aidat, masraf, sigorta ödemesi, prim yatırma ve diğer ödemeler, fatura kaydı gibi birçok muhasebe işleminin gecikmesi veya usulüne göre yapılmaması ceza-i müeyyideye neden olabilir. Profesyonel site yönetimleri bu konuda sorumluluk alarak herhangi bir bildirim gecikmesinde ödemeyi kendisi yapmaktadır. Böylelikle finans hizmeti eksiksiz şekilde yerine getirilmektedir.

Diğer yandan temizlik konusu da kadrolu bir çalışan olmadığı sürece problem yaratmaktadır. Bir temizlik firmasından hizmet almak düzenliliği sağlamıyor. Oysa profesyonel site yönetimleri bünyesinde yer alan tüm site hizmetleri personeli ile temizlik işlemini tamamen hijyenik şekilde yapmaktadır. Çalışan personel olması halinde ise yapılan hizmetlerin kaydını tutmakta, çalışanın prim ödemesini, maaşını ve izinlerini, site yönetimlerini zor durumda bırakmayacak ve kanuni yükümlülük getirmeyecek şekilde yapmaktadır.

Ayrıca apartmanın boya ihtiyacı, çevre bakımı, peyzaj düzenlemesi, tamiratları ve resmi kurumlar ile yürütülecek yazışmalar da profesyonel firmalar tarafından başarılı şekilde yapılan hizmetler arasındadır. Elbette zamanı geldiğinde yönetim toplantısının yapılması, kat maliklerinin görebileceği şekilde gelir-giderlerin asılması gibi bilgilendirici işlemler de yerine getirilmektedir.

Profesyonel Site Yönetimleri Hangi İşleri Kolaylaştırıyor? - Best Bina Yönetim

Başarılı Bir Site Yönetimi Nasıl Yürütülür?

Peki başarılı bir site yönetimi nasıl yürütülür, hangi çalışmalara dikkat edilmesi gerekir, kat malikleri ile olabilecek hukuki anlaşmazlıklarda nasıl adım atılmalıdır türündeki soruların cevabı ne olmalıdır? Site yönetimlerinin profesyonel bir meslek olduğu kabul edilerek, eğer anlaşmazlıklar had safhada ise profesyonel destek alınması gerekir. Birçok işin aynı anda yürütülmesi, site yöneticisinin aynı zamanda kendi mesleğini icra etmesi nedeniyle zor olabilmektedir. Genelde emekli vatandaşların yürüttüğü bu iş, bazı durumlarda yeni teknolojiye uyum sağlanamaması nedeniyle çeşitli zararları beraberinde getirebilmektedir.

 Elbette yönetimini başarıyla yürüten kat malikleri de vardır ancak genel anlamda büyük şehirlerde insanların birbirini tanımaması, çeşitli ekonomik nedenlerden ötürü aidat gibi ödemelerin zamanında yapılamaması gibi etkenlerle kat maliklerinin yöneticilere problem yarattığı da görülmektedir.

İşte modern kentlerin en yeni meslek alanlarından biri olan profesyonel site yöneticiliği, bu anlamda birçok problemi giderebilecek türden kaliteli hizmet sunmaktadır. Kat maliklerini tanımadığı ve hukuki bir yanı olduğu için aidat toplamadan diğer hizmetlere kadar birçok açıdan sorun yaşanmadan işlemlerin yürütülmesini sağlamaktadır.

Başarılı Bir Site Yönetimi Nasıl Yürütülür? - Best Bina Yönetim
Best Group Management

'' Kaliteli Yaşam ''


This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Best Group Management

Web Tasarım: Akademi Grafik

İletişim Bilgileri


Huzur Mah. Fatih Cad. No:67 4.Levent Plaza / İstanbul

Mobil: 0553 133 51 29