Site Yönetimi Seçimi (Yönetmeliği, Karar Örneği)

Sitelerin genel işleyişini yürütmek adına başka bir tarih belirlenmediği sürece belirli periyotlarla yılın ilk ayında genel kurul tarafından site yönetimi seçimi yapılır. Normal süresi 2 yıl olan site yönetimlerinin olağanüstü durumlarda yapılacak genel kurul toplantısı ile görevleri sona erebilir.

Site yönetimi seçimi genel kurula katılan kat maliklerinin yeterli çoğunluğa sahip olduğunda yapılabilen bir seçimdir. İlk toplantıda yeter sayıya ulaşılmaz ise eski yönetim kurulu 15 gün içinde ikinci toplantıyı yapabilecek şekilde hazırlanır. İkinci toplantıda katılan kişi sayısının yarısından bir fazla oy ile site yönetimi seçimi tamamlanır.

Site Yönetimi Seçimi Karar Örneği

Genel kurulda ilk kez yapılan seçimlerde de, yönetimin değişeceği seçimlerde de site yönetimi seçimi karar örneği hazırlanmak ve genel kurul karar defterine işlenmek zorundadır. Genel kurul öncesinde, tecrübeli kat maliklerinden bir oturum başkanı seçilir ve seçimler onun kontrolünde sürdürülür.

Seçimlerde birden fazla aday çıkabileceği gibi tek aday ile de seçim sonuçlanabilir. Bir nevi ombudsman görevi üstlenen tecrübeli daire sahibi, seçimlerin sükunetle tamamlanabilmesi adına görevini yürütür. Site yönetimi seçimi karar örneği deftere yapıştırılabilir. Yönetim seçiminden sonra binanın veya binaların girişine herkesin görebileceği bir yere örneği asılır. Böylece genel kurul toplantısına katılmayan veya katılamayan kişilerin de yeni yönetimden haberdar olması sağlanır.

Site Yönetimi Seçimi Yönetmeliği

Sitelerde yönetimi üstlenecek kişilerin nasıl seçileceği, kaç oyun yeterli olduğu, genel kurul için yeterli çoğunluk gibi konular site yönetimi seçimi yönetmeliğinden yer almaktadır. Tamamen hukuki bir çerçeve takip edilerek toplanan genel kurul site yönetimini seçmekte ve tüm yetkileri 2 yıllığına kişi ya da kişilere devretmektedir. Bu yönetim kurulu kat mülkiyeti kanununda belirtilen sorumlulukları üstlenmiş durumdadır. Hangi yetkileri genel kurul adına kullanabileceği de yasal zemine oturtulmuştur.

Site yönetimi seçimi yönetmeliği maddelerine göre yete çoğunluk sağlandığında sağlıklı bir seçim yürütülebilmektedir. Kanun ilk olarak tüm kat maliklerinin katılmasının saha faydalı olduğunu ancak; bunun mümkün olmaması durumunda hangi sayıda yeterli çoğunluğun site yönetimi seçimlerine yeteceğini açıklamaktadır.

Site veya Apartmanların Yönetici Kadrosu

oluşturulurken her daire sahibi site yönetimi seçimi kaç yılda bir yapılır sorusunu sormaktadır. Özellikler ilk kez kurulacak gayrimenkul yönetiminden önce bu soruların cevabı çok merak edilir. Oturma izni alınmış, tapulu dairelerin ikamet şartları olgunlaştığında mutlaka bir yönetimin seçilmesi zaruridir. Bunun temizlikten, onarıma, merkezi ısıtmadan asansöre kadar birçok alanda sorumluluk gerektirdiği unutulmamalıdır. Bu yüzden site yönetimleri ehil insanlara verilmelidir.

Site Yönetimi Seçimi Vekalet Örneği

Site genel kurul toplantısına katılamayan kat maliklerinin seçimlerde veya kararlarda temsil edilebilmesi için site yönetimi seçimi vekalet örneği düzenlenmesi gerekir. Bu vekaletin niteliği ile ilgili kat mülkiyeti kanununda gerekli bilgiler bulunmaktadır. İlgili kanunda yer aldığı üzere seçimlere katılmak isteyen daire sahiplerinin kendi el yazısı ile yazıp imzaladığı bir vekalet yeterli olmaktadır. Normalde devlet ile yürüyen tüm iş ve işlemlerde noterden vekalet örneği alınması gerekirken, ilgili kanun bu zorunluluğu biraz gevşetmiştir. Temsil edilmek istenen kişi, kendini temsil etmesini istediği kat maliklerinden birine, matbu olarak düzenlenmiş ve nerede kullanılacağı açık olarak belirtilmiş, imza altına alınmış site yönetimi seçimi vekalet örneğini göndermelidir.

Seçimlerden sonra bahsedilen vekalet geçerliliğini yitirmektedir. Seçimi kazanan yönetim, iletişim bilgilerini bina veya binaların giriş katlarında uygun yerlerde ilan etmelidir. Tüm kat maliklerinin yeni yönetimi tanıması ve gerekli durumlarda iletişim kurabilmesi için bu gerçekten önemlidir.

Best Group Management

'' Kaliteli Yaşam ''


This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Best Group Management

Web Tasarım: Akademi Grafik

İletişim Bilgileri


Huzur Mah. Fatih Cad. No:67 4.Levent Plaza / İstanbul

Mobil: 0553 133 51 29